Lloyds kupuje MBNA divizi kreditních karet Bank of America za $2,4 miliardy

Aby dosáhla společnost Lloyds Banking Group (největší poskytovatel hypoték v Británii) lepší diverzifikace, tak začala firma lovit mimo její komfortní zónu. Není ovšem tento risk zbytečný?

Podle agentury Reuters souhlasila firma Lloyds, která generuje většinu svých tržeb a zisků z hypotečních půjček, s koupi MBNA britské divize kreditních karet společnosti Bank of America. Na této akvizici utratila Lloyds £1,9 miliardy ($2,4 miliardy) a udělala tak svoji první významnou akvizici po téměř jedné dekádě. Banka je vlastněna britskou vládou díky krizi v letech 2007-2009 a podle agentury Reuters chce momentálně snížit její závislost na hypotečních půjčkách.

Dohoda zahrnuje £800 milionů ($829 milionů) v akciích a předpokládá dalších £240 milionů ($248 milionů) na budoucí nároky u neprodaných pojištěních na půjčky. Očekává se, že bude dokončena v první polovině roku 2017. „Lloyds bude široce zvyšovat jejich expozice v kreditních kartách v benigním bodě v cyklu špatného dluhu před potenciálním zpomalením, jakmile budou splněny podmínky Brexitu,“ řekl Gary Greenwood ze společnosti Shore Capital, píše Reuters.

Zatímco se dohoda všeobecně chválí kvůli strategickému využití kapitálu společnosti Lloyds, tak analytici rychle poukázali také na rizika, které s touto dohodou přišly. Ekonomický výhled Británie je díky červnovému hlasování o vysstoupení z Evropské unie zatím nejistý. CEO Lloyds António Horta-Osório se ovšem spíše zaměřuje na potenciální zisk z této dohody.

„Tato akvizice zvyšuje naši účast v expanzi kreditních karet na trhu v Británii. Navíc to také posune vpřed náš strategický cíl přinést udržitelný růst při zaměření jako maloobchodní a komerční banka,“ řekl Horta-Osório.

K hlavnímu cíli lepší diverzifikace hypotečního byznysu očekává Joseph Dickerson z Jefferies, že dohoda také zvýší podíl spotřebitelského financování podnikání na 21% zisku před zdaněním. To by bylo zvýšení o 4% z aktuálních 17%. Rovněž Lloyds očekává, že MBNA, která vygenerovala zisk před zdaněním v hodnotě £123 milionů ($127 milionů) v první polovině roku 2016, přidá celkem £650 milionů ($673 milionů) v tržbách za celý rok.

Zdroj: http://www.investopedia.com/news/lloyds-buys-mbna-credit-card-unit-bofa-24b-lloyl-bac/

Sdílejte tento článek!