Fed: Kam se budou ubírat úrokové sazby?

Federální komise pro volný trh hlasovala anonymně tuto středu o zvýšení úrokových sazeb o 0,25%, aby dosáhla na cíl v rozsahu 0,5-0,75%. Podle jejich výroku se výbor takto rozhodl kvůli solidním výsledkům z trhu práce a také mírnému růstu ekonomické expanze od poloviny tohoto roku. Poznamenali, že zatímco výdaje domácností rostly mírně, fixní investice společností zůstaly slabé. Inflace je také pod úrovni a monetární politika zůstává lehce akomodační. To vše je založeno na úsudku, že skutečná neutrální sazba – sazba, která nepodporuje ani expanzi ani kontrakci – zůstane „o trochu nižší, než jsou historické standardy“.

Fed předpokládá, že bude v roce 2017 zvyšovat sazby dvakrát.

Středeční utáhnutí sazeb (první od prosince 2015 a pouze druhé od roku 2006) bylo široce očekávané: nástroj FedWatch od CME Group, který sleduje fed futures, ukázal profitabilitu na úrovni 92,9%. Reakce trhu byla tedy utlumena. Index S&P 500 dosáhl nového denního maxima o hodnotě 2 276,75 hned po několika minutách od vydání této zprávy. Poté ovšem rychle klesl na 2 264,75, což bylo o 0,3% níže oproti uzavření v úterý na hodnotě 2 271,72. Akcie reagují vždycky negativně na zvýšení úrokových sazeb, ačkoliv trhy můžou vzít zvýšení sazeb jako znamení jistoty v ekonomiku. Index U.S. dolaru se zvýšil o 0,5% na hodnotu 101,55. Posílení dolaru můžeme chápat jako benefitování z přílivu kapitálu díky vyšším sazbam z amerických aktiv.

Úroky amerických 10-letých státních dluhopisů stouply o 0,06% na skoro 2,53%, což je nejvyšší úroveň od září 2014.

Otázka, kterou si momentálně pokládá každý je co bude následovat. Bude to značné zvyšování úrokových sazeb, anebo postupné tak jak to bylo doteď. Odpověď možná naleznete v aktualizované projekci Fedu, ovšem jak už jsme se několikrát přesvědčili, vždycky to nejde zrovna podle plánu.

Politika nulových úrokových sazeb anebo politika záporných úrokových sazeb

Předtím, než se pustíte do věštění, kam se budou sazby ubírat, stojí za to se podívat, odkud vlastně směřují. V září 2007 Fed prudce snížil úrokové sazby kvůli hypoteční krizi. Tehdy sazby dorazily až na údajné dno, což byla úroveň 0-0,25%. Bylo to v prosinci 2008. Od té doby jsme měli tzv. politiku nulových úrokových sazeb, která trvala celých sedm let. A poté nám ukázalo sedm centrálních bank – vše začalo Švédsko v červenci 2009 – že 0 vlastně není ve skutečnosti dno a představilo politiku záporných úrokových sazeb celkem ve 25 národech.

Zdroj: http://www.investopedia.com/news/fed-projections-where-do-rates-go-here/

Sdílejte tento článek!