Apple možná nakonec auto stavět nebude

Výrobce iPhonu se patrně udává novým směrem. Plány Applu na výrobu auta se změnily a podle posledního reportu již výrobce iPhonu neplánuje vyrábět auto.

Místo toho se chce Apple zaměřit na výrobu samořídícího automobilového systému, který by mohl být licencován a poskytován různým výrobcům aut, oznámil v pondělí Bloomberg, který tak citoval anonymní zdroje. Posun následoval po odchodu Steva Zadeskyho, který dříve v roce 2016 dohlížel na pokus známý jako Project Titan, stojí dále ve zprávě.

Apple se odmítl vyjádřit k této zprávě.

Několik zpráv naznačuje, že Apple tajně pracoval na vstupu na automobilový trh minimálně několik let a postavil Project Titan, který měl více než 1 000 zaměstnanců v jeho hlavním sídle jen pár mil vzdáleného od hlavního sídla Applu v Cupertinu, Kalifornii. Později se zprávy míchaly s oznamováním propouštění zaměstnanců, různých zpožděních a obratech ve vedení.

Od doby, kdy Tesla demonstrovala její odhodlání na trhu s automobily, začalo mnoho technologických gigantů uvažovat o výrobě elektrických aut. Google a Uber s mnoha dalšími začali veřejně experimentovat se samořídícími a elektrickými auty mnoha způsoby.

Problém automobilového odvětví ovšem je, že je kapitálově náročné a jsou zde pouze nízké marže, čímž ztěžuje příchod na trh novým hráčům. Tesla například nikdy neměla profit.

CEO Applu Tim Cook několikrát nepřímo uznal jeho zájem o výrobu aut, ovšem také varoval, že ne všechny podněty Applu mohou znamenat produkty pro zákazníky. „Upravujeme toho velmi hodně,“ řekl Cook v únoru 2016 v rozhovoru s Fortune. „Mluvíme o hodně věcech a děláme jich méně. Debatujeme o mnoha věcech a děláme jich o hodně méně.“

Auto není pravděpodobně jediným neveřejným projektem. Cook později naznačil jeho zájem o rozšířenou a virtuální realitu například. Tím jak prodeje iPhonu začínají trochu stagnovat a Apple Watch úplně nezaujaly, by nebylo pro Apple vůbec na škodu, přijít s nějakým novým, velkým hitem.

Zdroj: http://fortune.com/2016/10/17/apple-decides-not-car/?iid=sr-link1

Sdílejte tento článek!