Stan Wawrinka se dočkal svého třetího grandslamového titulu

5184

New York – „Nevím, co se stalo.“

Toto byla první slova Stana Wawrinky na stadionu Arthur Ashe Stadium po vítězství v US Open po setech 6:7, 6:4, 7:5, 6:3.

Na jednu stranu můžete prominout Wawrinkův úžas, protože to byl jeho 12. výlet do Flushing Meadows, a toto bylo navíc poprvé, kdy se dostal do finále, které ovšem rovnou vyhrál. Djokovič navíc vyhrál 19 z jejich 23 předcházejících zápasů.

Na druhé straně Wawrinka moc dobře věděl, co se právě děje, protože byl v této situaci již dvakrát. Bylo to totiž potřetí, co se utkal ve finále grandslamu proti světové jedničce a bylo to potřetí, co toto finále vyhrál. Nejprve porazil Rafaela Nadala v Australian Open v roce 2014, poté Novaka Djokoviče ve French Open 2015 a nyní v neděli opět Novaka Djokoviče v US Open. Proto to už pro nás není takové překvapení.

Wawrinkovi se podařilo během 44 gamů nasbírat 46 winnerů, což je skvělé číslo a ukázal tak svoji formu. A když to potřeboval nejvíce, dokázal vždycky Djokoviče zastínit. Sice vyhrál celkově pouze o jeden fiftýn více (144:143), ale dokázal toto proměnit na dvou setovou výhodu. Podařilo se mu zachránit 14 ze 17 break ballů a dokázal otočit stav utkání za stavu 0:1 na sety proti hráči, který měl na US Open bilanci 51:0, pokud se mu podařilo vyhrát první set.

Wawrinka hrál agresivně, ale s mnohem menší nedůtklivosti, která mu bránila v dobrých výkonech v minulosti. Ve třetím kole navíc zachránil match ball proti Danu Evansovi a navíc prohrál první set ještě ve dvou jiných případech.

„Dle mého byl tento Grand Slam nejnáročnější ze všech, které jsem kdy hrál, a to fyzicky i psychicky,“ řekl Wawrinka, který strávil celkem na kurtech 17 hodin, což je o 9 více než Djokovič. „Snažil jsem se, aby má bolest nebyla vidět a jsem rád, co se mi dnes podařilo dokázat.“

Nejdůležitější byl samozřejmě třetí set, ve kterém Wawrinka nejprve vedl 3:0, poté se podařilo Djokovičovi srovnat na 3:3 a vypadalo to na další tiebreak. Poté jsme mohli vidět velké výměny, skvělé winnery, pár chyb a skvělou obranu obou mužů. Wawrinka poté vypadal hodně nalomený, když zařval, „On mi prostě nic nedá!“ dokonce poté, co vyhrál fiftýn.

Většinou jsou toto právě typy zápasů, ve kterém dominuje Djokovič, ale teď to bylo naopak, za stavu 6:5 pro Wawrinku podíval Djokovič. Ihned se ujal vedení 30:0, ale poté se podařil Wawrinkovi v tomto gamu skvělý obrat a vyhrál důležitý třetí set.

„Měl větší kuráž v nejdůležitějších momentech hry,“ řekl Djokovič. „On byl agresivnější hráč, když bylo potřeba, zatímco já jen vyčkával, co se bude dít.“

Djokovičovi se navíc nedařilo ani na servisu, když udělal celkem 7 dvojchyb a jeho první servis byl pouze na 51%. Horší byla také jeho hra na break ballech. „Neproměnil jsem mé šance,“ řekl Djokovič. „Měl jsem mnoho break ballů, kde jsem byl ve výměně, ale neproměnil jsem lehké údery. To je celé.“

Sám Wawrinka řekl, že je pro něj lepší hrát 5 setové zápasy než zápasy na 3 sety, protože je zde větší prostor na chybu a on sám ví, že pokud se dostane až do finále, tak je na tom jeho hra dobře a věří si.

„Díky tobě jsem se dostal až zde,“ udělil Wawrinka Djokovičovi kompliment.

Po 12 letech na tour a 3 grandslamových vítězstvích se Stan prokázal jako vynikající tenista a nyní se už nemůže o něm mluvit pouze jako o šťastné náhodě.

aaguilar_us-open_20160911_4387final

Zdroj: http://www.tennis.com/pro-game/2016/09/stan-wawrinka-novak-djokovic-2016-us-open-tennis-steve-tignor/61011/

Sdílejte tento článek!