Billl Gates: Život a majetek nejbohatšího člověka na světě

bill1-1200x627

Když se někdo zmíní o nejbohatších lidech na světě, tak první jméno, které se většině lidí zjeví, je spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates. Je zde pro to dobrý důvod, a to ten, protože je tento člověk na světě vůbec nejbohatší ze všech s majetkem okolo 80 miliard dolarů. Na špičce tohoto žebříčku se pohybuje již od pozdních 80. let.

Uprostřed 70. let začali Gates a Paul Allen vytvářet jejich první vlastní počítače a v roce 1975 vytvořili Microsoft. Nyní po 40 letech mají aktiva Microsoftu hodnotu 175 miliard dolarů. Tato společnost přišla ve světě osobních počítačů s revolucí a nyní se odhaduje, že 85% domácnosti v USA mají minimálně 1 počítač.

Statistiky Gatesova majetku jsou vskutku fenomální, protože kdybychom ho srovnali v žebříčku státu, tak by se umístil na 37. pozici. Někomu se dokonce podařilo spočítat, že kdyby náhodou Gates upustil 100 dolarovou bankovku, tak by ji neměl zvedat, protože by během té jedné sekundy přišel o 114,16 dolarů, co by tu bankovku zvedal.

Gatesovi se podařilo vydělat mnoho peněz také na investicích, stejně jako na jeho pozici v Microsoftu. Do května roku 2014 byl největším jednotlivým akcionářem Microsoftu, než prodal některé jeho akcie. Přibližně čtvrtina jeho majetku pochází z jeho počítačové společnosti, takže jaké jsou jeho další investice?

Jeho portfolio je relativně hodně diverzifikované. Tak například Gates pomáhá rozjet Cascade Investments, které mu navíc v roce 2013 vyneslo 40 miliard dolarů. Do této investiční skupiny patří Four Seasons Hotels, Canadian Railway, McDonald’s franšízy anebo také John Deere, atd.

Gates také založil Bill Gates Catalyst 3, který poskytuje výzkumy na eliminování chudoby skrz výpočetní výkon. Dále je zapojen do Corbisu (digitální obrázky) a do společnosti TerraPower (jaderný reaktor) a také do sociální sítě pro vědce zvané Research Gate.

bill2

Gates také vydělal na svých podílech ve společnostech Grupo Televisa a Coca Cola Femsa – jen tyhle investice mu vynesly více než 1 miliardu dolarů. Dalším zajímavým aktivem je jeho dům, který se jmenuje Xanadu 2.0. Samotný dům je jeden z nejdražších na světě a jeho cena se odhaduje na 150 milionů dolarů. Jen za daň z pozemku odvádí Gates každý rok více než 1 milion dolarů. Další sídlo má Gates na Floridě, které má cenu přibližně 9 milionů dolarů a také v Belize, které se odhaduje na 25 milionů dolarů.

Bill Gates dále vlastní soukromý tryskáč Bombardier BD 700 Global Express (45 milionů dolarů), 1999 Porsche 911 Carrera a 1988 959 Coupe. Tyto auta jsou neuvěřitelně vzácné a stojí miliony dolarů na volném trhu. Dále vlastní také rukopis Leonarda da Vinciho, který koupil za 30,8 milionů dolarů a další jiné vzácné obrazy.

S jeho ženou Melindou založili vlastní charitativní nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, která je vůbec největší na světě. Jen v roce 2012 darovala charita více než 30 miliard dolarů a z toho dal Gates 2 miliardy dolarů ze své vlastní kapsy. Dále je spoluzakladatelem (spolu s Warrenem Buffettem) miliardářské skupiny The Giving Pledge, kde jedni z nejbohatších lidí na světě přislíbili, že budou dávat na charitu minimálně polovinu svého majetku, když umřou. Sám Gates dal ze své vlastní kapsy již 28 miliard dolarů, aby pomohl lidem po celém světě. Jeho nadace se zaměřuje na eliminování chudoby, otevírání nových vzdělávacích center a na zlepšování zdravotní péče.

Když byl Gates teenager, tak řekl, že bude milionářem než mu bude 30 let a sám dokázal, že své sliby umí plnit. To samé platí i pro jeho nadaci, protože se o své bohatství dělí a pomáhá lidem po celém světě.

Sdílejte tento článek!