Nejdražší město na bydlení

ny1-1200x627

Pokud se zrovna rozhodujete, kde budete žít, určitě počítáte, kolik vás to bude stát. Na světě je plno drahých měst jako je Curych, Ženeva nebo Oslo, ale pokud hledáte to nejdražší, tak se stačí podívat do USA.

V Americe jsou hned 4 města, která mají nejvyšší náklady na živobytí (Chicago, Miami a Los Angeles), ale nejdražší z nich je New York City. Skoro každý američan má svůj sen, že se jednou do toho města přestěhuje a bude zde žít. Tento sen se ovšem velmi rychle rozplyne, když zjistí kolik by ho to stálo.

Co dělá New York tak drahým? Určitě vás napadají ceny nemovitostí – ano, z velké části je to tak, ale jsou to také hodně drahé suroviny a služby, protože daně v New Yorku navíc neutralizují hodně platů lidí, kteří zde žijí.

Například káva vás bude v New Yorku stát 6,15 dolarů (150 kč), košík vajíček 2,90 dolarů (70 kč) a tzv. hovězí T-bone steak 12,90 dolarů (300 kč). Teď, když máte základní potraviny, tak se pojďme podívat na střechu nad hlavou. Pokud byste si chtěli koupit v New Yorku nový dům, tak je jeho průměrná hodnota 1,36 milionů dolarů (33 milionů kč), takže teď už možná víte, proč hodně lidí, kteří v New York City pracují, žijí až v New Jersey.

Hodně lidí si tedy nemůže koupi nového domu dovolit, a proto musí hledat podnájem. I zde si ale moc nepřilepší, průměrná cena nájmu se pohybuje okolo 3 783 dolarů za měsíc (92 000 kč). Jen pro srovnání, jedním z nejlevnějších měst k žití je Phoenix, Arizona, kde je průměrná cena nájmu 1055 dolarů (25 000 kč). Za tuhle cenu byste získali v New York City pouze garsonku v jedné z nejhorších části města.

ny2

Studie, která zjistila, že je New York City nejdražším městem také ukázala, že průměrný občan New Yorku musí pracovat 24 hodin ve své práci, aby si mohl dovolit nový iPhone. V žádném jiném měste v celých Spojených státech amerických nenajdete město, ve kterém byste zaplatili více za ubytování, potraviny anebo i večeři (dokonce i McDonald’s je zde dražší oproti zbytku státu).

Ceny paliva byly v roce 2015 na nejnižších úrovnich za posledních 7 let, i tak ale byla v New York City průměrná cena za galon 3,19 dolarů. Alespoň, že internet zde není tak drahý oproti zbytku USA (54,45 dolarů měsíčně) a to samé platí o elektřině a vodě (134 dolarů měsíčně).

Nezáleží na tom, kolik vyděláváté v jiném městě, protože to má mnohem slabší kupní sílu v New York City. Například pár bot, který má cenu na průměrném trhu 77 dolarů, budou v New Yorku City stát 96 dolarů. Pojištění auta stojí přibližně 4 000 dolarů ročně (97 000 kč). A když se už bavíme o autech, tak pokud byste jezdili vašim autem v New York City, tak zaplatíte 500 dolarů (12 000 kč) ročně jen za to, abyste mohli někde zaparkovat. A takové roční předplatné na metro vás bude stát 1 000 dolarů (24 000 kč).

Když to sečteme, tak průměrné náklady na žití v New York City jsou 63 934 dolarů za rok (1,6 milionů kč), což je o 25% až 40% více než v jiných velkých městech USA. Například Las Vegas, Nevada má průměrné náklady 49 583 dolarů ročně (1,2 milionů kč).

Jak sami vidíte, život v New York City si není tak snadné dovolit a už asi chápete, proč se mnoho lidí tohohle snu vzdá.

Sdílejte tento článek!